خانه داری

۷ روش برای از بین بردن شپشک برنج

با مجله اینترنتی چه نیوز در تازه ترین مطالب خانه داری همراه باشید.

 

شپشک برنج، یکی از انواع آفات است که در محیط تاریک و مرطوب رشد می‌کند. از بین بردن شپشک برنج، معمولا کار ساده‌ای نیست بنابراین بهتر است که از ورود آن‌ها به ظرف برنج پیشگیری به عمل آید.

عکس برنج

 

 آفات و حشرات از جمله شپشک برنج همواره مزاحمت‌های زیادی برای انسان درست می‌کنند. آن‌ها وارد انبار شما می‌شوند و تمام مواد غذیی شما را از بین می‌برند. شپشک برنج با نام علمی Sitophilus oryzae، آفت کوچکی است که به برنج و انواع غلات حمله می‌کند. لازم است با روش های صحیح نگهداری مواد غذایی در کابینت آشنا باشید تا با چنین مشکلاتی مواجه نشوید. ما در این مقاله در رابطه با روش‌های مختلف از بین بردن شپشک برنج صحبت خواهیم کرد.

 

روش‌های از بین بردن شپشک برنج

1. فریز کردن

توصیه می‌کنیم برای از بین بردن شپشک برنج و تخم‌های آن، برنج را به مدت چهار روز در فریزر نگه دارید. این روش برای انواع مواد غذایی که دارای شپشک هستند جواب می‌دهند. بعد از چند روز، برنج را در بیاورید و در بسته بندی جدیدی نگه داری کنید.

2. برگ بو یا چریش

برگ بو و برگ چریش یکی از بهترین راه‌ها برای از بین بردن شپشک برنج است. این برگ‌ها را در ظرف برنج قرار دهید تا حشرات را از آن دور کنند. همچنین می‌توانید ظرف را در فضای باز و در سایه قرار دهید تا شپشک به سایر مواد غذایی سرایت نکند. استفاده از برگ بو یک روش امن و سالم محسوب می‌شود.

 

برگ بو برای از بین بردن شپشک برنج

3. میخک

میخک نیز یکی از دورکننده‌های شپشک برنج است. میخک را می‌توانید به راحتی از عطاری‌ها خریداری کنید و درون ظرف برنج قرار دهید تا هم حشرات موجود را از بین ببرد و هم از ورود آن‌ها به ظرف پیشگیری کند. همچنین می‌توانید کمی میخک در جای جای قفسه‌های نگه داری غذا یا آشپزخانه قرار دهید.

4. جعبه کبریت

به نظر عجیب می‌آید، اما یک جعبه کبریت راهی بسیار عالی برای از بین بردن شپشک برنج است. این حشرات از گوگرد متنفر هستند؛ بنابراین با قرار دادن یک جعبه کبریت درون ظرف برنج، گوگرد کبریت‌ها حشرات را فراری داده و کمک می‌کند، برای همیشه از دست شپشک‌ها خلاص شوید.

5. قرار دادن در آفتاب

اگر مقدار زیادی برنج توسط شپشک مورد حمله واقع شده است، تنها کافیست برنج را زیر نور آفتاب قرار دهید؛ چرا که تابش آفتاب این حشرات را دور خواهد کرد. برای این کار برنج شپشک زده را زیر نور آفتاب بر روی یک پارچه تمیز در جایی که گرد و خاک زیادی وجود نداشته باشد پهن کنید. شپشک به دنبال محلی تاریک و مرطوب است و اصلا آفتاب را دوست ندارد؛ بنابراین تنها در عرض یک روز با کم آفتاب  تند و تیز ساعات ظهر و هوا خوردن به برنج می‌توانید شپشک برنج را از بین ببرید.

6. قرص سیر یا قرص برنج

قرص برنج، قابلیت تصعید شدن دارد و موجب از بین رفتن شپشک برنج می‌شود. اما باید توجه داشت که بسیار سمی است؛ ترکیب شیمیایی خطرناک آن می‌تواند روی کبد و کلیه تاثیر منفی بگذارد. می‌توانید این قرص‌ها را درون یک قوطی کبریت قرار دهید و چند سوراخ ریز روی آن ایجاد کنید و سپس درون ظرف برنج قرار دهید. شواهدی وجود ندارد که گاز متصاعد شده باعث مسمومیت برنج شود با این حال بهتر است از روش‌های امن تر برای پیشگیری از حشره زدن برنج استفاده کنید. 

 

شپشک برنج

7. سایر روش‌ها

قرار دادن سنگ نمک، زنجبیل، سیر یا زرد چوبه در ظرف برنج به از بین بردن شپشک برنج کمک می‌کند. از بین روش های ارائه شده روش که برایتان در دسترس تر است را امتحان کنید.

پیشگیری از شپشک برنج

برای پیشگیری از شپشک زدن برنج، اولین چیزی که باید رعایت کنید این است که برنج را در محلی خشک و خنک نگه داری کنید چراکه شپشک به محلی تاریک، گرم و مرطوب برای رشد و تولید مثل نیاز دارد.
همچنین بهتر است برنج را در یک قفسه که حداقل ۲۰ سانتی متر از زمین فاصله دارد، به گونه‌ای قرار دهید که هوا به خوبی جریان داشته باشد و مانع ایجاد رطوبت و حشره زدن برنج شود. گونی برنج را به دیوار تکیه ندهید چرا که این کار هوادهی را مسدود می‌کند.

امتیاز شما به این مطلب
دکمه بازگشت به بالا