کامپیوتر

چگونه تاریخ انقضای ویندوز 10 را بررسی کنیم

 

اجزای داخلی Insider Preview ویندوز 10 به یک زمان شمار داخلی مجهز هستند. هر کدام از آنها یک تاریخ انقضا دارند و در نهایت بعد از سررسید این تاریخ ویندوز دیگر بوت نخواهد شد. مایکروسافت برای این نسخه ها تاریخ انقضا تعیین کرده است تا استفاده کاربران از نسخه های قدیمی‌ و ناپایدار ویندوز 10 جلوگیری کند. اما چگونه می‌توان از زمان این اتفاق آگاه شد؟

چه اتفاقی رخ می‌دهد وقتی یک نسخه ویندوز 10 منقضی می‌شود؟

 

آپدیت اتوماتیک ویندوز 10, آخرین ورژن ویندوز 10

 تاریخ انقضای ویندوز 10

 

اول از همه باید به این نکته توجه داشته باشید که این تنها مختص نسخه‌های ناپایدار  Insider Preview در ویندوز 10 است. نسخه‌های پایدار ویندوز 10 هرگز تاریخ گذشته و غیرفعال نمی‌شوند، حتی وقتی که مایکروسافت دیگر به‌روزرسانی‌های امنیتی برای آنها منتشر نمی‌کند.

 

طبق اعلام مایکروسافت وقتی یک نسخه از ویندوز 10 منقضی می‌شود شما یک پیام هشدار دریافت می‌کنید که می‌گوید شما در حال استفاده از یک نسخه تاریخ گذشته هستید. این هشدار روزی یک بار تکرار می‌شود و علاوه بر این شما هشدارهای  UAC (User Access Control) را نیز مشاهده خواهید کرد. قبلا گزارشات حاکی از این بود که ویندوز 10 بعد از منقضی شدن هر سه ساعت ریبوت می‌شود.

 

در گذشته مایکروسافت اعلام کرده بود که نسخه‌های منقضی شده دو هفته پس از پایان تاریخ انقضا دیگر بوت نخواهند شد و شما برای استفاده مجدد از کامپیوتر خود باید یک بار دیگر یک نسخه جدید از ویندوز را نصب کنید و یا به سراغ یک نسخه پایدار بروید که هرگز منقضی نمی‌شود.

 

مایکروسافت برای این نسخه‌ها تاریخ انقضا تعیین کرده است تا استفاده کاربران از نسخه‌های قدیمی‌ و ناپایدار ویندوز 10 جلوگیری کند. این نسخه‌های خاص از ویندوز 10 تنها برای آزمایش کردن ساخته می‌شوند و بنابراین دلیلی وجود ندارد که شما روی یک نسخه آزمایشی قدیمی‌ که ممکن است با باگ‌های متعددی نیز همراه باشد باقی بمانید.

 

چگونه تاریخ انقضا را بررسی کنیم

شما می‌توانید با استفاده از اپلیکیشن winver تاریخ انقضای نسخه آزمایشی ویندوز 10 خود را بررسی کنید. برای باز کردن آن عبارت winver را در منوی استارت تایپ کرده و کلید اینتر را فشار دهید. همچنین می‌توانید با فشردن کلیدهای Windows+R پنجره Run را باز کرده و winver را در آن تایپ کنید.

 

آپدیت اتوماتیک ویندوز 10, آخرین ورژن ویندوز 10

 نسخه‌های پایدار ویندوز 10 هرگز تاریخ گذشته و غیرفعال نمی‌شوند

 

بعد از اجرای اپلیکیشن winver تاریخ و ساعت دقیق انقضای ویندوز 10 شما نمایش داده خواهد شد. فراموش نکنید که قبل از سررسید انقضای ویندوز خود به یک Insider build جدیدتر از ویندوز 10 به‌روزرسانی کرده و یا به سراغ یک نسخه پایدار ویندوز 10 بروید.

 

آپدیت اتوماتیک ویندوز 10, آخرین ورژن ویندوز 10

 

Winver نسخه ویندوزی که در حال استفاده از آن هستید را هم به شما نشان می‌دهد. این اطلاعات را در اپلیکیشن Settings نیز می‌توانید پیدا کنید.

 

منبع:shabakeh-mag.com

امتیاز شما به این مطلب

مطالب پیشنهادی

دکمه بازگشت به بالا