گردشگری

با نمازخانه سکوت آشنا شوید (+تصاویر)

نمازخانه سکوت,کلیسا,کلیسای هلسینکی

نمازخانه سکوت از جاذبه های دیدنی فنلاند

 

کلیسای کوچک در فنلاند
هلسینکی پایتخت کشور فنلاند است و یکی از شهرهای مدرن دنیاست. همچنین بزرگ ترین شهر فنلاند است و یکی از بهترین شهرهای دنیا از لحاظ کیفیت زندگی به شمار می رود. اما در هیاهو و شلوغی این شهر مکانی وجود دارد که با وارد شدن به آن انگار وارد دنیایی دیگر شده اید.

 

درست در شلوغ ترین بخش شهر هلسینکی سازه ای فوق مدرن و چوبی خودنمایی می کند که وقتی واردش می شوید متوجه می شوید وارد یک کلیسای کوچک شده اید. این مکان «نمازخانه سکوت» نامیده شده و به گفته مسئولین این فضا برای هر کسی است که می خواهد از هیاهوی تمدن به خلوت و آرامش و سکوت پناه ببرد.

نمازخانه سکوت چیست؟
در یکی از شلوغ ترین میادین شهر هلسینکی سازه ای چوبی و مدور خودنمایی می کند که Kamppi Chapel نامیده می شود. این سازه که به نمازخانه سکوت شهرت پیدا کرده است کلیسایی کوچک است که از چوب توسکای فنلاندی ساخته و داخلش تنها چند صندلی چیده شده است. این مکان درست کنار مرکز خرید کامپی قرار دارد و با ایستگاه مرکزی هلسینکی تنها چند خیابان فاصله دارد. تضاد قرارگیری یک سازه مدرن و آرامش بخش در کنار شلوغ ترین منطقه شهر باعث جذابیت بیش از پیش آن شده است. روزانه ۲۰۰۰۰۰ نفر در مرکز شهر هلسینکی تردد می کنند و نمازخانه سکوت در هیاهوی مرکز شهر فضایی جالب توجه را به وجود آورده است.

 

نمازخانه سکوت,کلیساهای عجیب و غریب,کلیسای هلسینکی

نمای داخلی نمازخانه سکوت

 

همان طور که گفتیم این مکان یک کلیسای معمول مسیحی نیست و مثلا مراسم مذهبی مثل ازدواج و غسل تعمید در آن برگزار نمی شود. در عوض خلوتی آرام و دلنشین فراهم کرده که افراد مختلف می توانند کمی  در آنجا بنشینند، نیایش کنند، مدیتیشن کنند یا فقط کمی از هیاهوی شهر به دور باشند و استراحت کنند! اگرچه نمازخانه سکوت در واقع یک کلیسای لوتری است اما درهای این مکان به روی تمام افراد باز است و همه فارغ از مذهب، زبان و نژاد می توانند به این مکان بیایند و از معماری مدرن و فضای جالب و ساکتش لذت ببرند.

 

این مکان صرفا یک مکان مذهبی نیست و به یکی از جاذبه های گردشگری شهر هلسینکی تبدیل شده است. محوطه لابی که در ساختمان سنگی مجاور قرار دارد فرصتی ایجاد کرده تا همه بتوانند بدون رزرو وقت قبلی با مددکاران اجتماعی یا مشاوران روحانی صحبت کنند. نمازخانه سکوت با اینکه سازه ای کوچک و ساده است اما به یکی از جاذبه های گردشگری جذاب شهر هلسینکی تبدیل شده است و سالانه بیش از ۵۰۰۰۰۰ نفر از این سازه مدرن بازدید می کنند.

 

نمازخانه سکوت,کلیساهای جالب,کلیسای هلسینکی

نمای بیرونی نمازخانه سکوت در شهر هلسینکی

 

معماری کلیسا
چیزی که این کلیسا را از سایر کلیساها متمایز می کند معماری فوق مدرن و هنری آن است. طراحی و معماری این سازه را تیمی به نام معماران K2S انجام داده اند. وقتی به مرکز شهر هلسینکی می آیید و از دور این سازه عجیب را می بینید به هیچ وجه نمی توانید حدس بزنید که این سازه مدور چوبی یک کلیسای کوچک است! ممکن است فکر کنید این سازه یک اثر هنری یا نهایتا یک موزه و یادبود است، اما وقتی به آن نزدیک می شوید متوجه می شوید که با خلوتگاهی آرام و مدرن مواجه هستید. نمازخانه سکوت کاملا گرد و مدور است و یک سمتش بلندتر از طرف دیگر است و رنگ زیبای چوب توسکا زیبایی خاصی به آن بخشیده است.

طراحی داخلی این کلیسا به خوبی بیانگر علاقه فرهنگ اسکاندیناوی به سادگی و مینیمالیسم است. وقتی داخل این کلیسا می شوید وسایل زیادی نمی بینید. تنها چند نیمکت برای نشستن به ردیف چیده شده است و تزئینات و تجملات اضافی کلیساهای معمول در آن دیده نمی شود. نکته جالب اینکه این کلیسا اصلا پنجره ندارد، با این حال این موضوع اصلا باعث دلگیر شدن فضا نشده است.

 

برعکس عدم وجود پنجره باعث شده تا بر آرامش و سکوت فضا اضافه شود و نورپردازی های ملایم داخل کلیسا فضایی نورانی و معنوی ایجاد کرده است. فضای بدون پنجره داخل کلیسا حسی شبیه به زمستان های تاریک اسکاندیناوی را به ذهن تداعی می کند. وقتی داخل کلیسا قرار دارد و به سقف نگاه می کنید انگار درون یک تخم مرغ چوبی هستید! نوری که از بالای سقف می تابد بر دیواره های مدور و منحنی کلیسا بازتاب پیدا می کند و فضایی آرامش بخش را به وجود می آورد.

 

نمازخانه سکوت,کلیسا,کلیسای هلسینکی

نمازخانه سکوت از جاذبه های دیدنی فنلاند

 

اگر به هلسینکی سفر کردید بعد از گشت و گذار در مراکز خرید و شلوغی و ازدحام مرکز شهر می توانید خودتان را به نمازخانه سکوت برسانید و کمی در آرامش و سکوت بنشینید و از این فضای دلنشین لذت ببرید.

همان طور که در بالا هم اشاره کردیم هلسینکی شهری مدرن است و یکی از بهترین شهرهای جهان محسوب می شود. به همین دلیل جای تعجب نیست که سازه های مدرن زیادی در این شهر ساخته شده باشند. در این مطلب به نمازخانه سکوت اشاره کردیم اما سازه های مدرن زیادی در این شهر وجود دارند که هرکدام یک جاذبه گردشگری منحصربفرد هستند. استادیوم المپیک یکی از این سازه هاست که به زیبایی هرچه تمام تر معماری مدرن فنلاندی را به نمایش می گذارد.

سالن فنلاند نیز یکی دیگر از سازه های مدرن است که در سال ۱۹۷۲ تکمیل شده است. این ساختمان مرتفع با رنگ سفیدی که دارد از فاصله بسیار دور هم قابل مشاهده است و به چشم انداز شهر تبدیل شده است. از جمله جاذبه های گردشگری شهر هلسینکی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

موزه کیساما: موزه هنرهای معاصر هلسینکی که با معماری زیبایش یک اثر هنری محسوب می شود.

پارک اسپلانادی: این پارک یکی از قدیمی ترین پارک های شهر است و در سال ۱۸۱۲ ساخته شده است. امروزه این پارک مورد علاقه ترین مکان برای استراحت و آرامش مردم شهر است.

کلیسای جامع اوسپنسکی: این کلیسا متعلق به قرن نوزده است و با آجرهای قرمز و گنبد سبزرنگش، بزرگ ترین کلیسای ارتدوکس در غرب اروپا به شمار می آید.

 

منبع: eligasht.com

 

امیدواریم از این مطلب بهره کافی برده باشید ، مجله چه نیوز بهترینها را برای شما آرزو دارد ، با ما در تازه ترین مطالب گردشگری همراه باشید.

امتیاز شما به این مطلب

مطالب پیشنهادی

دکمه بازگشت به بالا