گردشگری

معرفی اردبیل شهر زیبا و کهن گردشگری

 

با مجله اینترنتی چه نیوز در تازه ترین مطالب گردشگری همراه باشید.

 

اردبیل,شهر اردبیل,معرفی شهر اردبیل

اردبیل یکی از کلان‌شهرهای ایران است

 

شهر اردبیل مرکز استان اردبیل است و طول و عرض جغرافیایی آن به ترتیب 18و48 می باشد و ارتفاع شهر اردبیل از سطح دریا1311 متر میباشد. شهر اردبیل به دو جهت اهمیت دارد: یکی به واسطه تجارت ابریشم که در گیلان به دست می آید و دیگری مقبره شیخ صفی الدین اردبیلی بافت شهر اردبیل بصورت تار عنکبوتی است که به تبع آن اغلب خیابان های شهر به استثنای چند مورد منحنی شکل میباشد.

شهر اردبیل:

اَردَبیل (نام باستان: آرتاویل) یکی از کلان‌شهرهای ایران و مرکز استان اردبیل در شمال غربی این کشور است. این شهر در قبل و پس از اسلام، مرکز آذربایجان بوده‌است.

واژهٔ اردبیل یک واژه ایرانی است که ریشه در اوستایی دارد که از واژه «آرتا» (به‌معنی مقدس که در فارسی میانه تبدیل به «ارد» شده‌است و در کلماتی نظیر اردشیر، اردوان، اردستان، اردکان آمده‌است) و «ویل» به معنی شهر تشکیل شده‌است. وسعت این شهرستان ۳۸۱۰ کیلومتر مربّع است و چهرهٔ عمومی شهرستان اردبیل متأثّر از ارتفاعات کوهستان‌های ساوالان (سبلان)، باغرو (تالش) و بزغوش است که این عوامل طبیعی سبب محصور شدن آن شده‌اند. اردبیل از مناطق با اهمیّت ایران به‌شمار می‌آید و دارای آثار و ابنیّه تاریخی و جاذبه‌های طبیعی بسیار زیادی است.

این شهر همچنین مرکز شهرستان اردبیل است. اردبیل از شهرهای باستانی و تاریخی ایران است. این شهر در نزدیکی مرز جمهوری آذربایجان قرار گرفته و از سردترین شهرهای ایران محسوب می‌گردد که جاذبه‌های طبیعی زیادی دارد. این شهر در ۲۱۹ کیلومتری تبریز و ۵۷۸ کیلومتری تهران واقع شده‌است.

 

اردبیل,شهر اردبیل,معرفی شهر اردبیل

اردبیل دارای آثار و ابنیّه تاریخی و جاذبه‌های طبیعی بسیار زیادی است

مردم اردبیل:
مردم اردبیل آذربایجانی‌ هستند و زبان مردم شهر اردبیل ترکی آذربایجانی است، دین اکثر مردم این شهر، اسلام مذهب (شیعه دوازده‌امامی) هستند. هم‌چنین مسیحیان شهر که اغلب ارمنی بوده‌اند در دهه‌های گذشته مهاجرت نموده‌اند.

اقتصاد اردبیل:
بررسی آمار شاغلان در بخش‌های عمده اقتصادی استان اردبیل نشان می‌دهد که از کل شاغلان استان ۴۰ درصد در بخش کشاورزی، ۲۲٫۸ درصد در بخش صنعت و ۳۷٫۲ درصد در بخش خدمات سرگرم کار هستند، به عبارت دیگر معاش غالب مردم این استان از فعالیت‌های کشاورزی و خدمات تأمین می‌شود و صنعت علی‌رغم احداث و بهر‌ه‌ برداری کارخانه‌های بزرگ، هنوز جایگاه اصلی خود را بازنیافته است.

فقر معیشتی به واسطه سطح درآمد پایین در این استان به نسبت متوسط درآمد کشور که طی سال‌های اخیر نگرانی‌هایی را به دنبال داشته، در حالی است که این استان در گروه استان‌هایی قرار دارد که کمترین رشد جمعیتی را داشته و با وجود رتبه‌های قابل توجه در مهاجر فرستی همچنان در توازن معیشتی دچار مشکل است.

صنایع دستی اردبیل:
اردبیل به واسطه داشتن تاریخ کهن در ادوار مختلف و تکامل در این دوره‌ها صنایع دستی مختلفی را در جهت نیاز به ان به تکامل رسانده و به جوامع مختلف معرفی و صادر نموده‌است. به وضوح می‌توان اوج این شکوه را در دوره صفویه جستجو نمود که بایستی این شکوه را به نام مکتب اردبیل ثبت نمود.

– آبگینه
– بافته و نساجی سنتی
– رودوزی‌های سنتی
– سفال و سرامیک سنتی
 – صنایع دستی تلفیقی
– صنایع دستی چرمی
– صنایع دستی چوبی و حصیری
– صنایع دستی سنگی
نمد مالی
گلیم بافی

 

اردبیل,شهر اردبیل,معرفی شهر اردبیل

اردبیل به عنوان یکی از مناطق سردسیر ایران است

آب و هوای اردبیل:
اردبیل با واقع شدن در دامنه کوه مرتفع سبلان با ارتفاع ۱۳۵۰ متر و با فاصله کم از بندر آستارا با ارتفاع ۳۰ – به منزله دامنه وسیع کوه مرتفعی مشرف بر دریاست که دارای اقلیم مناطق فوقانی از یک طرف و تأثیرپذیر از مناطق بحری از طرف دیگر است. شهرستان اردبیل دارای چهار اقلیم مدیترانه‌ای گرم، مدیترانه‌ای معتدل، کوهستانی سرد و معتدل است. این شهرستان به عنوان یکی از مناطق سردسیر ایران و استان بین پنج تا هشت ماه از سال سرد است. بارندگی نیز در تمام فصول وجود دارد، ولی شدت آن در بهار و پاییز بیشتر است.

غذاهای سنتی اردبیل:
از غذاهای سنتی اردبیل می‌توان به یرآلما کبابی. کباب شیشلیک، آلبالو پلو، لپه خورشت، اوماج آشی، آش دوغ، سوتلی آش، یارما آشی، بزباش، پیچاق قیمه، تاس‌کباب، ترحلوا، دومه کباب، باستیرما پلو، ترشی‌قرمه، چیغیرتما، حلوای سیاه، حلوای زرد، حلوای زنجبیل، خشیل، خورش قاتق، ساج‌ایچی، قرمه‌سبزی، قویماق، قیساوا، قیقاناق، کوفته، لونگی و هرا اشاره کرد.

آش دوغ اردبیل (آیران آشی) مهم‌ترین غذای سنتی اردبیل است و به‌عنوان غذای سنتی جهانی شناخته شده‌است

سوغات اردبیل:
از مهم‌ترین سوغات اردبیل می‌توان آب‌نبات، تخمهٔ آفتابگردان، حلوای سیاه، سرشیر، شیرینی‌های محلی، شکلات روسته، عسل طبیعی سبلان، عصارهٔ گل‌های سبلان و کره را نام برد. حلوای سیاه اردبیل معجونی است که از جوانهٔ گندم و کرهٔ طبیعی تهیه می‌شود و بسیار مقوی و نیروزا می‌باشد.

 

اردبیل,شهر اردبیل,معرفی شهر اردبیل

سوغاتی های اردبیل

 
دیدنی های اردبیل:
اردبیل یکی از شهرهای مهم و باستانی ایران است که در طول تاریخ ماجراهای بسیاری را تجربه کرده است و همین امر موجب شده تا آثار و دیدنی‌های گوناگونی از دوران‌های تاریخی مختلف در این شهر به یادگار باقی بماند.
– مجموعه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی
– کاروانسرای سنگی صائین
– شهر یری
– تپه نادری
– مجموعه بقعه شیخ امین الدین جبرئیل
– مسجد جامع اردبیل
– دریاچه شورابیل
– رودخانه بالیقلو چای
– جنگل فندق‌لو
– پیست اسکی آلوارس
– پیست اسکی روی چمن جنگل فندق‌لوی نمین
– تفرجگاه بولاغلار
– خانه تاریخی مناف زاده
– جنگل مشه
– دریاچه نئور
– محوطه باستانی قلعه خسرو
– پل هفت چشمه‌ (داش کسن) اردبیل
– آب گرم گاو میش گلی
– موزه مردم شناسی
– دشت مغان
– موزه چینی خانه اردبیل

 
گردآوری: بخش گردشگری

امتیاز شما به این مطلب

مطالب پیشنهادی

دکمه بازگشت به بالا